Corinna Faravel a její víno bez pravidel

Corinna Faravel a její víno bez pravidel

 

Proč se někdo rozhodne produkovat víno, které nepodléhá apelačním pravidlům? Ve Francii jsou ve veškerých apelacích předpisy pro výrobu vín přísné a nekompromisní, takže leckoho možná napadne, že to vinař udělá z pohodlnosti nebo kvůli něčemu podobnému. Jenže to by byl sám proti sobě. Apelační označení je jakousi zárukou kvality a vína jdou lépe na odbyt. Tak proč se Corinna Faravel rozhodla ve vyhlášené apelaci vyrobit víno, které nemůže nést dané označení? Inu rozhodla se řídit jen svými instinkty a smysly, a ne pravidly.

 

Corinna Faravel je Němka, která se ve vinařství pohybuje už od dětství, později studovala enologii, až se nakonec rozhodla usadit na jihu Francie, kde založila vinařství Domaine Martinelle. Už to, že se vinařka z Německa usadí v kraji plném hrdých francouzských vinařů může působit odvážně, ale Corinna dobře věděla co dělá a její rozhodnutí, jak ukázal čas, bylo skvělé.

 

Corinna hospodaří v atmosférou silné a rozmanité krajině Ventoux, v místě zvaném Lafare. Vinice jsou zde odděleny od vyhlášených oblastí Gigondas a Vacqueyras mohutným pohořím Dentelles de Montmirail. Na úpatí těchto skal rostou vinice na velmi úrodné, ale špatně dostupné půdě. Ta v sobě skrývá nevšedni potenciál, který může konkurovat velkolepým oblastem Rhony. 

 

Víno Domaine Martinelle Le 15 ÉME je vyrobeno z hroznů odrůdy Grenache, které pochází z AOC Beaumes de Venise vinice, kde je stáří keřů 55 – 62 let. Výnosnost těchto vinic Corinna drží pouze na 25 hl / ha. Odrůda Syrah pochází z vinic AOC Ventoux, jejich věk je 30 let a výnosnost je regulována 28 hl / ha. O vinice je postaráno s ekologickou péčí. Sklizeň probíhá výhradně ručně a už přímo ve vinicích dochází k třídění a výběru nejlepších hroznů.

 

Po vylisování následuje malolaktická fermentace v otevřených cementových nádržích. Po ní dochází k scelení odrůd a následná macerace pak trvá 3 týdny. Po následném zrání se víno nalahvuje bez filtrace. Veškeré přečerpávání probíhá gravitačně (samospádem bez použití čerpadel). 

 

Protože výrobní postupy, které Corinna zvolila, ne zcela odpovídají pravidlům pro označení příslušné apelace, musela jej deklasovat a toto víno je nabízeno jako "vin de table" (stolní víno). Díky tomu ale může na trh uvést víno s vlastním příběhem a rukopisem, opírajíc se pouze o své smysly a instinkty. Vyrábí jej pouze v dobrých ročnících a v omezeném množství zhruba 3300 lahví. 

 

 

Charakteristika:

Víno má intenzivní rubínově červenou barvu. Na vůni, která je bohatá na tóny zralých třešní, sladkého koření a dřeva, skvěle navazují příjemné třísloviny v chuti, která plná, vyvážená a perfektně kopíruje vůni.

 

Gastronomie: Víno má tu vlastnost, že se dobře pije samotné. Skvěle ale doprovodí zvěřinové ragů, různé úpravy hovězího masa a také králíka pečeného na divoko.

 

 

 

Kromě tohoto vína Corinna samozřejmě vyrábí i další vína, která od ní dovážíme. A protože u některých dodržuje výrobní procesy dané apelace, můžeme našim zákazníkům nabídnout skvělé červené z CRU AOC Beaumes de Venise a bílé i červené AOC Ventoux. Pokud chcete její vína poznat, navštivte některý z našich vinných barů. Nakoupit můžete také v našem e-shopu.

 

 

Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Sleduj naše profily
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Archív
Please reload

Tagy
Please reload

 © 2016 - 2019 Na břehu Rhôny