Šumivky a bublinky

ŠUMIVKY A BUBLINKY 

 

V letních slunečných dnech bývá sklenka vychlazeného šumivého vína vítaným osvěžením i pro ty, kteří jinak „bublinky“ příliš nevyhledávají. Nejen jim, ale i těm, kteří šumivkám fandí, by mohl přijít vhod přehled šumivých vín z naší nabídky. V našich "Březích" a v e-shopu narazíte na šumivá vína několika vinařů s rozdílným postupem výroby a použitím odrůd, což se na jejich chuti, vůni i množství a intenzitě bublinek ve sklence se projeví. Pojďte si tedy naším článkem doplnit vzdělání nebo se jím jen inspirovat.

 

 

MÉTHODE CHAMPENOISE vs. CRÉMANT

 

Méthode Champenoise (nebo také Méthode Classique, či Méthode Traditionelle) údajně pochází z oblasti Champagne, kde ji náhodou objevili mniši, konkrétně benediktián Pierre Pérignon. Touto metodou se vyrábí šumivá vína po celém světě, ovšem jako „šampaňské“ lze tato vína označit pouze ta, která pochází z oblasti Champagne a jsou vyrobena ze tří povolených odrůd – Chardonnay, Pinot Noir (Rulandské modré), Pinot Méunier (Mlynářka).

 

V ostatních oblastech Francie se pak vína vyrobená stejným způsobem jmenují – crémant. I výroba crémantů je podřízena určitým pravidlům například s ohledem na použité odrůdy, ale obvykle se vyrábí i z jiných, než výše uvedených povolených odrůd pro champagne.

Stejně se vyrábí i známá Cava ve Španělsku nebo některá šumivá vína v Itálii, kde tato vína nesou na etiketě označení Spumante Metodo Classico (pozor, nezaměňovat s vínem Prosecco, u něj jde o zcela jiný postup výroby, viz. níže).

 

V naší nabídce máme momentálně šumivá vína ze dvou vinařství, která jsou vyrobena touto metodou. Jsou to crémanty z Domaine la Ocre Rouge (La Perle a La Perle Noir) a crémant du Jura z Domaine Villet (Crémánt du Jura Brunt, Crémant du Jura Extra Brut a Crémant du Jura Rosé).


 

 

 

MÉTHODE ANCESTRALE

 

Nově máme v nabídce také vína z další vinařské oblasti Jihozápadní Francie, konkrétně z apelace Gaillac z Domaine Duffau. Jedná se o vína vyrobená metodou, typickou pro tuto oblast – Méthode Ancestrale.

 

Stejně jako u předchozí metody je postup stejný až do přechodu mezi fermentací a lahvováním. Při této metodě totiž vinař nečeká až skončí alkoholové kvašení, ale ještě před skončením fermentace se víno plní do lahví. Tím se oxid uhličitý, který se při kvašení uvolňuje, dostane do láhve, rozpouští se a přirozeně vytváří perlení. Nepřidává se tedy tirážní likér (směs vína, cukru a kvasnic), kterým je potřeba vyvolat sekundární kvašení v láhvi.

 

I v tomto případě se víno plní do lahví uzavřených korunkovým plechovým uzávěrem. Ve vodorovné poloze v láhvi pokračuje fermentace, dokud kvasinky nespotřebují veškerý zbytkový cukr. Dále se nechává zrát také ve vodorovné poloze po několik měsíců. Následuje odstřelení korunky a ihned se láhev opatří tlakovým hřibovitým uzávěrem a košíčkem. Neaplikuje se tedy dosáž (přidání/doplnění likéru).

 

Tato metoda je méně nákladná, ovšem náročná na správné stanovení lahvování a vinifikaci celkově. Vína jsou ovšem lehká ovocná a svěží, což je v případě „šumivek“ z Domaine Duffau dáno i použitou odrůdou Mauzac. Pokud v naší nabídce sáhnete po kterémkoliv šumivém vínu z Domaine Duffau, bude vyrobené právě touto metodou.


 

 

METODA CHARMAT

 

Jde o metodu, kterou se vyrábí už v úvodu zmínené Prosecco v Itálii. Metoda spočívá v kvašení v tanku. Je jednodušší, rychlejší a méně nákladná. To ovšem neznamená, že by byla špatná. Rozdíl oproti tradiční metodě tkví v tom, že k druhotné fermentaci nedochází v jednotlivých lahvích, ale v tanku. Tam je také provedena filtrace a přidán dosážní likér.

 

Tato metoda je vhodná pro šumivá vína z aromatických odrůd, u kterých chceme zachovat jejich ovocnost a aromatičnost místo tónů vzniklých ležením na kvasinkách. Přesně takový postup vyhovuje odrůdě Glera, ze které se v italském Venetu, konkrétně v regionech Treviso a Valdobbiadene vyrábí Prosecco. Výsledný tlak v lahvích je nižší, než u tradiční metody, stejně jako trvanlivost perlení vína ve sklence.

 

Byť Prosecco nenabízíme, šumivé víno vyrobené touto metodou v naší nabídce najdete také. Jedná se o Domaine du Mas Rouge Funambulles Blanc.

 

 

 

 

METODA PET-NAT

 

Poslední metodou výroby šumivých vín, se kterou se v naší nabídce můžete setkat je Pet-nat. Jde o víno, které bylo vyrobeno speciálně pro naše "Břehy" ve vinařství Dobrá Vinice. Tento druh šumivého vína je vyroben částečným primárním kvašením v tanku nebo sudu a částečně v láhvi pod korunkovým uzávěrem. Tomuto způsobu výroby je nejvíce podobná Méthode Ancestrale.

 

Na rozdíl od všech výše zmíněných metod je při tomto postupu vynecháno druhotné kvašení. Tlak v láhvi je u těchto vín závislý na tom, jaká je hladina zbytkovéhu cukru v době plnění do láhví, ve kterých se dál vyvíjí a stále v nich probíhá fermentace. Při servírování je proto potřeba opatrnosti. Výsledná vína jsou přirozeně ovocná a svěží, nefiltrovaná a nečířená, tudíž kalná, což však není vada. 

 

 

Schéma postupu výroby šumivých vín metodami Champenoise a Ancestrale

 

 

 

 

 

Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Sleduj naše profily
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Archív
Please reload

Tagy
Please reload

 © 2016 - 2019 Na břehu Rhôny