Crémant - šumivé víno s elegancí

Crémant – dvojče šampaňského?

 

 

Jsou situace, které si bez láhve skvělého šumivého vína snad ani neumíme představit. Sáhneme po ni například v teplém letním dni, abychom se osvěžili. Často nám ale nejde „jen“ o osvěžení. Bublinky jsou zkrátka neodmyslitelně spjaty s výjimečnou nebo slavnostní událostí. V takových chvílích obvykle sáhneme po nějakém ušlechtilém víně a jistě každého napadne šampaňské. Ve Francii se ovšem vyrábí i jiné, neméně zajímavé, šumivé víno – crémant.

 

Nebudeme se zabývat tím kdy, kde a jak přesně vzniklo šumivé víno. Obecně známý příběh nezřídka bývá předmětem diskuzí, je zpochybňován různými fakty a celé téma by vydalo na rozsáhlý článek. Jisté ovšem je, že šumivé víno vzniklo ve Francii, bylo to někdy v polovině 17. století a jeho produkce se více než kde jinde uchytila a rozšířila v Champagne. Byla by ovšem chyba myslet si, že ušlechtilá šumivá vína mají jen tamní rodokmen.

 

Abychom si alespoň v krátkosti vysvětlili, co to ten crémant vlastně je a co má nebo nemá společného se šampaňským, některým faktům se nevyhneme. V obou případech jde o šumivé víno, kdy kysličník uhličitý (CO2) vzniká v průběhu druhotného kvašení v láhvi, které vinař vyvolá v již hotovém víně tím, že se do něj přidá tzv. tirážní likér (liquer de tirage) obsahující kvasinky, cukr a víno.

 

Vinař následně láhev uzavře korunkovým uzávěrem, jaký známe například u lahvového piva.

Kvasinky s cukrem vyvolají další kvašení a vzniklý CO2 pod tlakem vytvoří bublinky. Tento proces může trvat různě dlouho, ale na jeho konci se vždy postupně odumírající kvasinky setřesou k ústí hrdla láhve (proces remuage), to se zmrazí a odumřelé kvasinky se odstraní. Láhev s vínem pak ve vinařství uzavřou tradičním korkovým uzávěrem a drátěným košíčkem, opatří etiketou a tím je láhev připravena do distribuce.

 

 

Popsaný postup se nazývá Méthode Champenoise, případně méthode traditionnelle. Stejnou metodou se vyrábí i některá další šumivá vína, která nemají svůj původ ve Francii. Narazíme na ně i v Česku. Světově proslulá je Cava ze Španělska a tímto způsobem se vyrábí také šumivá vína v Itálii, zejména v oblasti Franciacorta. Ovšem pozor, v Itálii je mnohem známější jiné šumivé víno – Prosecco. Do toho vinaří CO2 dostanou druhotným kvašením v tlakových nerezových tancích, což je rozdílná metoda nazývaná charmat.

 

Vraťme se však do Francie k šampaňskému a crématu. Popsali jsme si, co mají společné, tedy původ i způsob výroby. První zádrhel je v tom, že šampaňské může pocházet pouze z oblasti Champagne a musí být vyrobeno výhradně ze tří povolených vinných odrůd a těmi jsou Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Pravidla při výrobě crémantu jsou v tomto ohledu méně přísná. Zejména v tom, že je lze vyrobit z širší škály odrůd a naopak nemusí pocházet pouze z Champagne. Ovšem i na ně se vztahují přísná pravidla specifická pro každou oblast a týká se to i použitých odrůd.

 

A proč je kladen takový důraz na místo původu a použité odrůdy? To je právě to, co dělá zmíněná

vína vyjímečnými. Vybraným odrůdám se totiž v daných oblastech daří tak, že mají nejlepší potenciál pro výrobu těchto šumivých vín. Ať už jde o šampaňeské nebo crémant, v obou případech se nespálíte a můžete si být jisti, že se jedná o elegantní a šarmantní šumivé víno. Nutno dodat, že crémanty jsou cenově výhodnější.

 

V naší nabídce najdete především vyhledávané zástupce crémantů z Domaine Ocre Rouge a Domaine Villet, ale v omezené nabídce také skutečné šampaňské.

 

 

 

Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Sleduj naše profily
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Archív
Please reload

Tagy
Please reload

 © 2016 - 2019 Na břehu Rhôny